سایت مجله فرهنگی وبلایت
گلریزان

یک نکته جالب درباره رسم گلریزان که نمی دانید

رسم گلریزان از رسوم قدیمی در فرهنگ ایران است. گلریزان در زورخانه ها برگزار می شده و در اصل از مرام و آئین های پهلوانی است. وجود گل در این سنت صرفا برای زیبا نبوده و دلیل خاصی داشته است که در این متن به آن اشاره شده است. پوریای ولی و تختی از چهره های نامدار گلریزان اند.

جمعه 08 مرداد 1400 | 19:08

سنت وقف

سنت وقف؛ ارثیه عمومی که به شما رسیده

وقف از سنت های دیرپا در ایران و البته جهان است. در فرهنگ ایرانی، سنت وقف به صورت فرهنگ عمومی درآمده و بسیاری از ابنیه و حمام و مدرسه های قدیمی از همین بخش ها در وقف است. در حقیقت وقف ارثیه عمومی است. در مجله فرهنگی وبلایت از آئین های ایرانی بدانید.

جمعه 02 خرداد 1399 | 13:12

فرهنگ های عجیب

فرهنگ های عجیب ، قوانین عجیب تر!

فرهنگ بومی هر کشور و جغرافیایی مخصوص به خود است. بر  اساس همین فرهنگ ها قوانینی وضع می شود که از نظر فرهنگ بیگانه عجیب به نظر می رسد. متن فرهنگ عجیب، قوانین عجیب تر با ارائه مثال هایی از تفاوت های فرهنگی را یادآور می شود. مجله فرهنگی وبلایت را در شبکه جهانی اینترنت ورق بزنید. 

جمعه 02 خرداد 1399 | 03:32

پرچم

پرچم برای چمیدن در دست باد

پرچم یا بیرق نماد کشور و گروه هاست. در تمام دنیا پرچم ها دو کارکرد سیاسی و فرهنگی دارند کارکرد فرهنگی همان ایجاد حس وفاق و اتحاد مردم آن سرزمین است و کارکرد سیاسی آن کاملا خارجی ست در مقابل سایر کشورها. در متن زیر از پرچم و تاریخچه آن می خوانید.

سه‌شنبه 16 اردیبهشت 1399 | 19:29

آرتمیس

آرتمیس، گیاه مناسب دسته گل عروس

آرتمیس یا درمنه گیاهی دارویی است که کاربردهای دیگری هم دارد. مثلا در برخی فرهنگ ها در غرب آسیا از آرتمیس در تزئین دسته گل عروس استفاده می شود. آرتمیس گیاهی تلخ است اما به عنوان نماد و مفهومی خاص استفاده می شود. در متن زیر در مجله فرهنگی وبلایت از آرتمیس، گیاه مناسب دسته گل عروس بخوانید. شاید انتخاب شما هم این گیاه باشد.

سه‌شنبه 16 اردیبهشت 1399 | 11:26

دانش سنتی

دانش سنتی؛ مادر علم جدید

دانش سنتی را مادر علم جدید می دانند. پدران ما در گذشته با دانش و مهارت هایی که سینه به سینه به آنها رسیده بود، اموراتشان را می گذراندند. نمونه آثار و بناهای تاریخی گذشته همگی حاصل تجربه و دانش سنتی آنهاست. نمونه های دانش بومی در ایران موفق و در بسیاری موارد کم نظیر است. در این باره متن زیر را در مجله فرهنگی وبلایت بخوانید.

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 | 23:55

خرده فرهنگ

خرده فرهنگ چیست و به چه درد می خورد

خرده فرهنگ، فرهنگ های مختلف در دل یک کشور است که می تواند به دلیل تفاوت قومی، زبانی، طبقاتی و شغلی با هم فرق کند. فرهنگ ایران به دلیل تنوع قومی، خرده فرهنگ های متعددی را در خودش جا داده است. متن خرده فرهنگ چیست و به چه درد می خورد؟ با ذکر مثال هایی این مفهوم را شفاف کرده است. با مجله فرهنگی وبلایت، گنجینه آئین های ایرانی همراه باشید. 

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 | 23:32

چرتکه

چرتکه؛ مهره های چوبی حساب می کنند

چرتکه مجموعه ای از مهره های چوبی داخل میله است در یک چارچوب که در گذشته نه چندان دور ماشین حساب قدیمی ها بود. سواد ریاضیات آدمها بالا نبود اما با چرتکه اموراتشان می گذشت. در حجره  بازاری های قدیمی هنوز هم پیدا می شود. در این متن  از این مهره های چوبی که حساب […]

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 | 02:25

زنان ورزنه

کویر ورزنه و فرهنگ سپیدپوشی

ورزنه شهری تاریخی و توریستی است که در قلب استان اصفهان قرار دارید. کویر ورزنه، زیباترین کویر مرکزی ایران است. گردشگران ورزنه را به تپه های شنی می شناسند اما اهالی این منطقه رسمی دارد که در جاهای دیگر ایران کمتر دیده می شوند. زنان ورزنه سپید پوش اند. برای آشنایی با کویر ورزنه و فرهنگ سپید پوشی این مطلب از مجله فرهنگی وبلایت را ببینید.

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 | 22:57

گل غلطان

گل غلطان، رسمی برای نوزادان بهار اولی

رسم گل غلطان در کاشان و دامغان و مناطقی که گل محمدی می روید از آئین های ایرانی است. گل غلطان هرسال در اردیبهشت همزمان با برداشت گل محمدی انجام می شود. گل غلطان از سال 2006 در انتظار ثبت جهانی در فهرست  میراث فرهنگی ناملموس است. در مجله فرهنگی وبلایت از غلطیدن نوزادان در گل بیشتر بخوانید.

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 | 00:49

خواب خوش را از که جوییم

درمان بی خوابی ؛ گل سرخ کلید حل یک معمای پیچیده!

خواب خوش را از که جوییم… مشکل بی خوابی گریبان گیر خیلی از ماست. زندگی دیجیتال ما انسان های برخط را از خواب آرام شبانه دور کرده. در فرهنگ ایرانی راه حل های طبیعی درمان بی خوابی برایش وجود دارد. در مجله فرهنگی وبلایت از یک نسخه آرام بخش خوشبو بیشتر بدانید.

پنج‌شنبه 04 اردیبهشت 1399 | 16:23

شیشه شیر

تفاوت های شیر مادر و شیر خشک، تفاوت زمین تا آسمان!

شیر مادر به نوعی ایمنی بدن نوزاد را بالا می برد تا به هیچ کدام از موارد بالا دچار نشود. ایمنی شیر مادر به خاطر وجود عامل اصلی ایمنی شیر مادر، ماده‌ای به نام ایمونوگلوبولین ترشحی A است که در مقدار آن در آغوز یا اولین شیر مادر در ۴۸ ساعت اول بعد از زایمان خیلی زیاد است و با گذشت زمان در غلظت‌های پایین‌تر تولید می شود و  در شیر اصلی مادر همچنان وجود دارد.

جمعه 15 فروردین 1399 | 03:15