سایت مجله فرهنگی وبلایت
جشن سده در فرهنگ ایران

جشن سده در بزرگترین استان ایران چه شکلی است؟

جشن سده، جشنی برای چهل روز بعد یلداست. یلدا برای ما ایرانیان مسلمان ها مانده اما جشن سده مخصوص زرتشتیان است. سده هنوز هم در شهرهای زرتشتی نشین اجرا می شود مثلا در کرمان که تعداد بیشتری از آیین های زرتشت به جا مانده.کرمان پهناورترین استان ایران است. قوم و قبیله های مختلفی در خاک […]

دوشنبه 10 بهمن 1401

هنر نقالی و پرده خوانی در ایران

آیین نقالی؛ روایت از مردانی که قصه جا به جا می کردند

آیین نقالی و پرده خوانی از میراث فرهنگی ایران است که قدمت باستانی دارد. قصه های نقالان، فرهنگ ایرانی و اسلامی را سینه به سینه به ما رسانده است. درباره هنر نقالی و ویژگی های هنرمندان نقال بیشتر بدانید

دوشنبه 10 بهمن 1401

گلریزان

یک نکته جالب درباره رسم گلریزان که نمی دانید

رسم گلریزان از رسوم قدیمی در فرهنگ ایران است. گلریزان در زورخانه ها برگزار می شده و در اصل از مرام و آئین های پهلوانی است. وجود گل در این سنت صرفا برای زیبا نبوده و دلیل خاصی داشته است که در این متن به آن اشاره شده است. پوریای ولی و تختی از چهره های نامدار گلریزان اند.

جمعه 08 مرداد 1400

سنت وقف

سنت وقف؛ ارثیه عمومی که به شما رسیده

وقف از سنت های دیرپا در ایران و البته جهان است. در فرهنگ ایرانی، سنت وقف به صورت فرهنگ عمومی درآمده و بسیاری از ابنیه و حمام و مدرسه های قدیمی از همین بخش ها در وقف است. در حقیقت وقف ارثیه عمومی است. در مجله فرهنگی وبلایت از آئین های ایرانی بدانید.

جمعه 02 خرداد 1399

فرهنگ های عجیب

فرهنگ های عجیب ، قوانین عجیب تر!

فرهنگ بومی هر کشور و جغرافیایی مخصوص به خود است. بر  اساس همین فرهنگ ها قوانینی وضع می شود که از نظر فرهنگ بیگانه عجیب به نظر می رسد. متن فرهنگ عجیب، قوانین عجیب تر با ارائه مثال هایی از تفاوت های فرهنگی را یادآور می شود. مجله فرهنگی وبلایت را در شبکه جهانی اینترنت ورق بزنید. 

جمعه 02 خرداد 1399

پرچم ایران

پرچم برای چمیدن در دست باد

پرچم یا بیرق نماد کشور و گروه هاست. در تمام دنیا پرچم ها دو کارکرد سیاسی و فرهنگی دارند کارکرد فرهنگی همان ایجاد حس وفاق و اتحاد مردم آن سرزمین است و کارکرد سیاسی آن کاملا خارجی ست در مقابل سایر کشورها. در متن زیر از پرچم و تاریخچه آن می خوانید.

سه شنبه 16 اردیبهشت 1399

آرتمیس

آرتمیس، گیاه مناسب دسته گل عروس

آرتمیس یا درمنه گیاهی دارویی است که کاربردهای دیگری هم دارد. مثلا در برخی فرهنگ ها در غرب آسیا از آرتمیس در تزئین دسته گل عروس استفاده می شود. آرتمیس گیاهی تلخ است اما به عنوان نماد و مفهومی خاص استفاده می شود. در متن زیر در مجله فرهنگی وبلایت از آرتمیس، گیاه مناسب دسته گل عروس بخوانید. شاید انتخاب شما هم این گیاه باشد.

سه شنبه 16 اردیبهشت 1399

دانش سنتی

دانش سنتی؛ مادر علم جدید

دانش سنتی را مادر علم جدید می دانند. پدران ما در گذشته با دانش و مهارت هایی که سینه به سینه به آنها رسیده بود، اموراتشان را می گذراندند. نمونه آثار و بناهای تاریخی گذشته همگی حاصل تجربه و دانش سنتی آنهاست. نمونه های دانش بومی در ایران موفق و در بسیاری موارد کم نظیر است. در این باره متن زیر را در مجله فرهنگی وبلایت بخوانید.

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

خرده فرهنگ چیست و به چه درد می خورد

خرده فرهنگ، فرهنگ های مختلف در دل یک کشور است که می تواند به دلیل تفاوت قومی، زبانی، طبقاتی و شغلی با هم فرق کند. فرهنگ ایران به دلیل تنوع قومی، خرده فرهنگ های متعددی را در خودش جا داده است. متن خرده فرهنگ چیست و به چه درد می خورد؟ با ذکر مثال هایی این مفهوم را شفاف کرده است. با مجله فرهنگی وبلایت، گنجینه آئین های ایرانی همراه باشید. 

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

چرتکه

چرتکه؛ مهره های چوبی حساب می کنند

چرتکه مجموعه ای از مهره های چوبی داخل میله است در یک چارچوب که در گذشته نه چندان دور ماشین حساب قدیمی ها بود. سواد ریاضیات آدمها بالا نبود اما با چرتکه اموراتشان می گذشت. در حجره  بازاری های قدیمی هنوز هم پیدا می شود. در این متن  از این مهره های چوبی که حساب […]

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

زنان ورزنه

کویر ورزنه و فرهنگ سپیدپوشی

ورزنه شهری تاریخی و توریستی است که در قلب استان اصفهان قرار دارید. کویر ورزنه، زیباترین کویر مرکزی ایران است. گردشگران ورزنه را به تپه های شنی می شناسند اما اهالی این منطقه رسمی دارد که در جاهای دیگر ایران کمتر دیده می شوند. زنان ورزنه سپید پوش اند. برای آشنایی با کویر ورزنه و فرهنگ سپید پوشی این مطلب از مجله فرهنگی وبلایت را ببینید.

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399

گل غلطان کاشان

گل غلطان، رسمی برای نوزادان بهار اولی

رسم گل غلطان در کاشان و دامغان و مناطقی که گل محمدی می روید از آئین های ایرانی است. گل غلطان هرسال در اردیبهشت همزمان با برداشت گل محمدی انجام می شود. گل غلطان از سال ۲۰۰۶ در انتظار ثبت جهانی در فهرست  میراث فرهنگی ناملموس است. در مجله فرهنگی وبلایت از غلطیدن نوزادان در گل بیشتر بخوانید.

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399