سایت مجله فرهنگی وبلایت

لاک تراشی ؛ بوی چوب در ضرب تیشه

لاک تراشی پیشه ایرانی و میراث فرهنگی ایران است. لاک تراشان در شمال کشور با دانش بومی و تجربه خود چوب انتخاب می کنند و محصولات متنوع با آن می سازند که در گذشته جزئی از اسباب ضروری زندگی بود اما حالا به صنایع دستی می شناسند. در مجله فرهنگی وبلایت در قسمت پیشه ایرانی درباره لاک تراشی بخوانید. این شغل هزاران ساله از دسته میراث نیازمند به احیا و توجه فوری است.

یکشنبه 16 شهریور 1399

ریال دوزی

ریال دوزی، هنر زنان عشایر و کاربردهای غیر ریالی آن

ریال دوزی از هنرهای سنتی و قدیمی در پوشاک ایرانی است.هنری برای پوشش های زنانه. لباس های ریال دوزی شده را می پوشیدند ، نه فقط برای زیبایی
که مدیریت هزینه خانوار  و حساب  و کتاب زندگی ، به عهده بانوان بود. از پیشینه این هنر و راه های نگهداری و شستشوی لباس های محلی در وبلایت بخوانید.

یکشنبه 04 خرداد 1399

بازی ارگانیک

اسباب بازی های ارگانیک، مثل سنگ

اسباب بازی های ارگانیک در گذشته وسیله بازی بچه ها بود. حالا اسباب بازی های پلاستیکی تولید شده از مواد مصنوعی می دهیم دست بچه هایمان. بازی های محلی مثل  هفت سنگ یا پنج سنگ در آذربایجان نمونه هایی از اسباب بازی های طبیعی هستند. در مجله فرهنگی وبلایت از اسباب بازی های محلی بخوانید. 

شنبه 13 اردیبهشت 1399

اسپند

پرده اسپند، پرده سنتی ارزان ایرانی

خرید پرده از جنس حریر و تور و گیپور در بازار پررونق است اما پرده ارزان که از جنس طبیعت باشد کمتر به چشم کسی آمده. پرده سنتی ارزان ایرانی که از جنس دانه اسپند است هنوز هم در برخی مناطق ایران رایج است. به جز کاربرد پوشیدن پنجره ها و زیبایی طراحی داخلی و دکوراسیون منزل این پرده ها تاثیرات خوب دیگری هم دارد. با پرده های دودی در مجله فرهنگی وبلایت آشنا شوید. وبلایت گنجینه فرهنگ و آئین های ایرانی است.

پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399

عروسک تاجمیر، رقیب اهلی باربی ها

خرید عروسک باربی یا عروسک تاجمیر؟ انتخاب عروسک های نشسته در ویترین فروشگاه اسباب بازی این روزها اصلا سخت نیست. اما هر عروسکی قصه ای دارد. داستان باربی و عروسک ایرانی تاجمیر را در مجله فرهنگی وبلایت از دست ندهید. بعد از آن احتمالا انتخاب عروسک  برایتان دیگر به این سادگی ها نباشد.

پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399