شب یلدا و گفتگو با علی ابراهیمی سراج در برنامه یلدای مشرقی

یلدا و نجوم

یلدا به بلندترین شب سال معروف است و آن را به شب تولد و زایش خورشید می شناسیم. آسمان همیشه جذاب است اما آسمان شب یلدا جذاب تر.
نه فقط برای آنها که با ستاره های آسمان مانوس اند و احوالات شان را رصد می کنند ، دانستن از آئین ایرانی که روی پاشنه آسمان می چرخد برای هر که سفره یلدا در خانه می اندازد و می نشیند به شب نشینی، لازم است. در برنامه یلدای مشرقی و در بخش گفتگوی یلدا و نجوم سعی داشتیم که پنجره ای به روی دنیای نجوم باز کنیم چشممان را روی آسمان و ستاره هایش نبندیم.

مریم مه نگار در گفتگویی صمیمی با علی ابراهیمی سراجی همراه شد تا او از تجارب مفیدش از آسمان یلدا بگوید. که در این شب، آن بالاها چه خبر است؟!

اما علی ابراهیمی سراجی را بیشتر بشناسیم

علی ابراهیمی سراجی متولد سال ۱۳۶۱ در تهران است.
او از سال ۱۳۷۲ به علم پر رمز و راز نجوم شیفته زیبایی های آسمان شب شده .
ابراهیمی دوره های مختلف تقویم و رویت هلال را از سال ۱۳۸۱ در مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم (ع) سپری کرد
و تاکنون به فعالیت های ترویجی و ارائه مقاله و سخنرانی های مختلف در زمینه خورشیدگرفتگی، رویت هلال، تقویم، اوقات شرعی و قبله یابی پرداخته است.
علی ابراهیمی سراجی در حال حاظر مدرس نجوم در دوره های مختلف تحصیلی، عضو ستاد استهلال استان تهران، عضو هیئت تحریریه ماهنامه نجوم و عضو باشگاه نجوم برج میلاد است
و دبیر برگزاری برنامه روز نجوم در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بوده.
از ابراهیمی مقاله های بسیاری در ماهنامه نجوم و برخی از جراید به چاپ رسیده و کتاب تقویم ۴۰۲۰ ساله ی هجری شمسی کار مشترک ایشان با استاد ارجمند محمدرضا صیاد بوده.

او به شکار هلال ماه و رصد خورشیدگرفتگی در اقصی نقاط دنیا بسیار علاقه مند است و همواره سعی دارد تا دانش نجوم را به دانش آموزان منتقل کند.
وی معتقد است که پیشرفت علمی و نجومی ایران در آینده به دست دانش آموزان خواهد بود به همین علت تدریس نجوم به این سنین از اولویت های فعالیت او در علم نجوم است.
ایشان در برنامه های رصدی برج میلاد به صورت عمومی نزدیک به چهارصد برنامه رصدی را با هدف ترویج علم نجوم تاکنون برگزار کرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

*

code