ورودیه ؛ اینجا گنجینه آئین های ایرانی است

ورودیه ؛ اینجا گنجینه آئین های ایرانی است

این اولین سخن سردبیر مجله فرهنگی وبلایت با شما خواننده گرامی است. به جمع ما خوش آمدید. ما معتقدیم زندگی بدون فرهنگ، زندگی در شرایط سخت است و فرهنگ ایرانی چلچراغ روشنی است برای این روزهای آشفته و درهم و برهم ما. تمام تلاش تحریریه وبلایت این است تا بر سقف دنبال دیجیتال ،چراغ روشن تجربه و دانش ایرانی را بیاویزیم! جایی بسازیم برای آشتی دوباره  ایرانیان با رسم زندگی. وبلایت گنجینه آئین های ایرانی است.

 

شنیده اید که می گویند « یک ایرانی هرکجای دنیا برود باز هم ایرانی است.» ؟

در دنیایی هستیم که با تغییرات پرشتاب و سریع، خیلی عوض شده. سر و شکل زندگی خیلی از مردم دنیا شبیه هم شد،  اما فرهنگ بومی ایران ما دارد به موازات فرهنگ جهانی  مسیر خودش را ادامه می دهد.

تحقیق در مورد فرهنگ مردم ایران کم نیست اما یا در کتاب های تخصصی فرهنگ است یا بین آرشیو مقالات پژوهشی خاک می خورد. خیلی از  آئین های ایرانی و میراث فرهنگی ما بعد از هزاران سال هنوز جایی ثبت نشده .

انواع آداب و رسوم ایرانی با این حال در جامعه ایرانی زنده است. فرهنگ ایرانی در کوچه و بازار ، خانه های ایرانی، محل کار و مناسبات اجتماعی ما راه می رود و نفس می کشد. هنوز هم بعد هزاران سال به هم تبریک یلدا می گوییم، شب چله می گیریم و نوروز باستانی، جشن ملّی ماست.

  غذاهای ایرانی همچنان سر سفره تک تک ماست. هرکجای دنیا برویم باز هم از رقص نور روی شیشه های رنگی مسجد نصیرالملک شیراز ذوق می کنیم و با وجود همه نماهای رومی و لندنی باز هم معماری ایرانی یک خانه قدیمی در دل یک کوچه برایمان دلبری می کند. موسیقی گرم جنوب هنوز هم زورش به همه ریتم های دنیا می رسد تا ضربان قلبمان را تندتر کند و  نوای فولک هایمان لالایی شود و آراممان کند.

در روزهای سخت خطر، نوای «ای ایران» بنان است که می تواند قلب هایمان را به هم گره بزند و دست ها و قدم هایمان را زیر پرچم سه رنگ مان متحد کند.  هنوز هم سنت نذر است که گره گشایی می کند از کار بسته مان.

آئین‌های کهن ایرانیان و نماد فرهنگ ایرانی جزئی از وجود همه ماست.

انتخاب ها ، عادت ها و رفتار  ایرانیان، ریشه در یک سنت فرهنگی دارد که شاید ندانیم از کجاست . بعضی هایش از فرهنگ ایران قبل از اسلام به ما رسیده و بعضی هم با تغییر و مرور زمان به ترکیبی از فرهنگ ایرانی و اسلامی تبدیل شده. نیاکان ما با همین فرهنگ ایرانی زندگی کرده اند.

فرهنگ همان نام آشنای پرتکرار است که برای اصلاح هر کاری به روش درست، دنبال ساختنش  هستیم. فرهنگ همان نسخه شفابخش التهاب های دنیای امروز ماست.

و ما معتقدیم زندگی بدون فرهنگ زندگی در شرایط سخت است.

حکایت زیرزمینی است بدون نور

که تاریکی توان حرکت مان را گرفته و هرلحظه احتمال خطر و زمین خوردن است.

پس چراغ روشن لازم است.

فرهنگ ایرانی چلچراغ روشنی است برای این روزهای آشفته و درهم و برهم ما.

چلچراغی که قرن ها تجربه دانش و خرد و آداب و سنت را پشت سرگذاشته و حالا رسیده است به دست ما.

واضح است که فرصت شناختن هستی و ساختن دنیایی از نو

به عمر محدود ما قد نمی دهد.

و زندگی بدون کمک گرفتن از تجربه تاریخی گذشتگان ، چیزی شبیه آزمون و خطاست.

پاسخ به اینکه «فرهنگ ایرانی چند ساله است؟» امیدوارمان می کند

که سرمایه به ارث رسیده از نیاکان ایرانی مان مثل کوه پشت مان ایستاده و ریشه هایش به این سادگی ها قرار نیست خشک شود.

حتی با وجود زندگی در شرایط سخت که روزگار مجبورمان کرده هر روز  به شکلی به سازش برقصیم.

و همچنان معتقدیم «زندگی بدون فرهنگ، زندگی در شرایط سخت است.»

و اینجا جایی است که می خواهیم دفینه فرهنگ ایرانی و خاک تمدن هزاران ساله آن را شخم بزنیم.

گنج آئین های ایرانی را صیقل دهیم،

تا هزار راهی که نرفته ایم و نیاکان مان رفته اند،

چلچراغی باشد برای ادامه راه مان.

اینجا وبلایت است؛ چراغ روشنی در دل دنیای دیجیتال!

جایی برای آشتی دوباره  ایرانیان با رسم زندگی.

دنیایی که در آن هرچیزی سر جای خود است.

اینجا دنیای ماست.

به دنیای ما خوش آمدید…

 

 

 

 

پیشنهاد وبلایت برای شما


Deprecated: WP_Query از نگارش 3.1.0 از رده خارج شده! caller_get_posts تاریخ‌گذشته است. به جای آن از ignore_sticky_posts استفاده نمایید. in /home/aypinir/weblight.ir/wp-includes/functions.php on line 5001
آئین های ایرانی

آئین های ایرانی ؛ کالبد شناسی یک مفهوم

آئین های ایرانی برای ایرانی ها مهم است. از جشن های مذهبی در ایران تا جشن های محلی و آئین های ایرانی پیش از اسلام همه از مجموعه این آئین هاست. فرهنگی ایرانی براساس ارزش ها و باورهای مردم این جغرافیا در قالب رسم و رسوم آئینی خود را نشان می دهد. در این مطلب از مجله فرهنگی وبلایت کالبد شکافی این مفهوم را بخوانید. وبلایت گنجینه آئین های ایرانی است.

دوشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۶

سنت وقف

سنت وقف؛ ارثیه عمومی که به شما رسیده

وقف از سنت های دیرپا در ایران و البته جهان است. در فرهنگ ایرانی، سنت وقف به صورت فرهنگ عمومی درآمده و بسیاری از ابنیه و حمام و مدرسه های قدیمی از همین بخش ها در وقف است. در حقیقت وقف ارثیه عمومی است. در مجله فرهنگی وبلایت از آئین های ایرانی بدانید.

جمعه ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۲

سنگ دیگری را به سینه زدن

سنگ کسی را به سینه زدن از کجا آمده

سنگ دیگری را به سینه زدن یکی از ضرب المثل های فارسی است که در ادبیات روزمره هنوز هم خیلی استفاده می شود. ضرب المثل سنگ دیگری راه به سینه زدن مثل هر ضرب المثلی ریشه در حکایت و داستانی دارد. در این صفحه از مجله فرهنگی وبلایت از اینکه این مثل از کجا در فرهنگ ایرانی متولد شده بخوانید.

جمعه ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۶

فرهنگ و تربیت

فرهنگ، محصول تربیت

فرهنگ مجموعه رفتارهای یک جامعه است که برای تمام شئون زندگی برنامه دارد. فرهنگ مثل کوه یخی است که بخش بزرگ آن زیر آب است. در اعماق اعتقادات و باورها و ارزش ها. از فرهنگ هر جامعه است که می شود فهمید در اعماق قلب و روح مردمش چه می گذرد. و البته که فرهنگ، محصول تربیت است. اینکه تربیت از چه سنی آغاز می شود و فرهنگ را شکل می دهد در متن زیر از مجله فرهنگی وبلایت از آن می گوییم.

پنجشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۱:۵۴

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجله فرهنگی وبلایت محفوظ است . 1394