یادتان به خیر، خانه های اجدادی! بررسی ضرورت و فرهنگ آپارتمان نشینی

یادتان به خیر، خانه های اجدادی! بررسی ضرورت و فرهنگ آپارتمان نشینی

کتاب «یادتان بخیر، خانه های اجدادی» بررسی ضرورت وفرهنگ آپارتمان نشینی را مورد بحث قرار می دهد. این کتاب تالیف محسن عباسی ولدی است و محصول انتشارات آیین فطرت.

کتاب یادتان به خیر،خانه های اجدادی! بررسی ضرورت وفرهنگ آپارتمان نشینی را مورد بحث قرار می دهد. این کتاب تالیف محسن عباسی ولدی است و محصول انتشارات آیین فطرت. در مجله فرهنگی وبلایت کتاب خوب ورف بزنید.

خانه قدیمی

معماری بیشتر خانه های آپارتمانی، خشن و بی روح است. در گذشته در جای جای معماری، از شکل های هندسی دایره و نیم دایره و بیضی و به طور کلی شکل هایی که دارای انحناست، استفاده فراوانی می شد؛ در و پنجره، سردر خانه، طاقچه، سقف خانه و … . این شکل ها انرژی بخش و نشاط افزا هستند. در مقابل شکل های مربع و مستطیل که حالت خطی وشکسته دارند، حس خوبی را در انسان ایجاد نمی کنند.

در بخش اول این کتاب با موضوع «معماری و زندگی»، در سه فصل، تبعات زندگی آپارتمانی بررسی شده است.

با مطالعه بخش اول برای مخاطب این سوال ایجاد می شود؛ که آیا میشود با آپارتمان نشینی مقابله کرد؟

بخش دوم کتاب به پرسش های شما پاسخ می دهد.

بخش سوم این کتاب، به فرهنگ آپارتمان نشینی اختصاص یافته است.

فصل اول از این بخش، درباره حقوق همسایگان سخن گفته و در فصل دوم هم راه کارهایی برای کم کردن از آسیب های زندگی آپارتمانی آمده است.

همسایه های یک مجتمع آپارتمانی

قسمت هایی از کتاب یادتان به خیر، خانه های اجدادی!

خانه اتاق خواب دارد؛ ولی خوابگاه نیست. در خان غذا می پزند؛ اما آشپزخانه نیست. مهمان در خانه رفت و آمد می کند ولی مسافرخانه نیست. در خانه، فیلم و سریال هم شاید ببینند اما سینما نیست. خانه در و دیوار دارد اما فقط یک چهاردیواری نیست. پس خانه چیست؟ خانه، محل چشیدن آرامش است. در خانه همه چی باید دست به سینه در خدمت آرامش خانواده باشد.

از اعضای خانواده تا در و دیوار خانه باید خدمت گذارآرامش باشند. آرامش، پادشاه خانه است. کسی حق ندارد به تاج و تخت این آرامش دست بزند. شورش علیه این پادشاه جرمی نابخشودنی است. خانه اگر محل آرامش نبود، حتما یک جای کار می لنگد. باید گشت و آن جا را پیدا کرد. شاید اهل خانه مقصر باشند و شاید هم خود خانه!

می شود خانه، چهار دیوار داشته باشد و سقفی هم از این دیوارها سواری بگیرد اما این دیوارها و آن سقف خانه، سرناسازگاری داشته باشند با آرامش آدم های این خانه.

پنجره خانه قدیمی

این روزها به نام پیشرفت و فرهنگ دارند از همه راه، آرامش را از ما می گیرند. اگر تردید دارید به این سوال ها جواب بدهید:

چرا وقتی پا در خانه پدربزرگ هایمان می گذاشتیم، قبل از پدر بزرگ و مادر بزرگ این آرامش بود که ما را در آغوش می گرفت؟ چرا  در خانه های امروزی، صدای پای آرامش کمتر به گوش می رسد؟

اصلا آیا خانه های امروزی، خودشان را مسئول آرامش ما می دانند؟ کمی حواسمان را جمع کنیم. آرامش، گمشده ما نیست. او به دنبال ماست. شاید این ماییم که خودمان را از چشم آرامش دور نگه داشته ایم. ما گمده آرامشیم…

اگر چه خانه محل آرامش انسان است اما هر خانه ای با هر نوع معماری ای توانایی آرامش بخشی به اعضای خانواده را ندارد. معماری یکی از ارکان اصلی آرامش بخشی خانه هاست. در این میان خانه های آپارتمانی از ناتوان ترین خانه ها برای آرامش بخشی به خانواده است. دلایل این ادعا را می توانید در این کتاب بخوانید.

شهر مدرن

مشخصات کامل کتاب

ناشر: آیین فطرت
تاریخ نشر: آبان، 1397
تعداد صفحه: 269
شابک: 978-600-8031-49-9
قطع کتاب: رقعی
نوع جلد: شومیز
وزن: 303 گرم
خانه قدیمی

خرید کتاب یادتان به خیر، خانه های اجدادی!

این کتاب را می توانید با تخفیف از اینجا تهیه کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

*

code