یادتان به خیر، خانه های اجدادی! بررسی ضرورت و فرهنگ آپارتمان نشینی

یادتان به خیر، خانه های اجدادی! بررسی ضرورت و فرهنگ آپارتمان نشینی

کتاب «یادتان بخیر، خانه های اجدادی» بررسی ضرورت وفرهنگ آپارتمان نشینی را مورد بحث قرار می دهد. این کتاب تالیف محسن عباسی ولدی است و محصول انتشارات آیین فطرت.

کتاب یادتان به خیر،خانه های اجدادی! بررسی ضرورت وفرهنگ آپارتمان نشینی را مورد بحث قرار می دهد. این کتاب تالیف محسن عباسی ولدی است و محصول انتشارات آیین فطرت. در مجله فرهنگی وبلایت کتاب خوب ورف بزنید.

خانه قدیمی

معماری بیشتر خانه های آپارتمانی، خشن و بی روح است. در گذشته در جای جای معماری، از شکل های هندسی دایره و نیم دایره و بیضی و به طور کلی شکل هایی که دارای انحناست، استفاده فراوانی می شد؛ در و پنجره، سردر خانه، طاقچه، سقف خانه و … . این شکل ها انرژی بخش و نشاط افزا هستند. در مقابل شکل های مربع و مستطیل که حالت خطی وشکسته دارند، حس خوبی را در انسان ایجاد نمی کنند.

در بخش اول این کتاب با موضوع «معماری و زندگی»، در سه فصل، تبعات زندگی آپارتمانی بررسی شده است.

با مطالعه بخش اول برای مخاطب این سوال ایجاد می شود؛ که آیا میشود با آپارتمان نشینی مقابله کرد؟

بخش دوم کتاب به پرسش های شما پاسخ می دهد.

بخش سوم این کتاب، به فرهنگ آپارتمان نشینی اختصاص یافته است.

فصل اول از این بخش، درباره حقوق همسایگان سخن گفته و در فصل دوم هم راه کارهایی برای کم کردن از آسیب های زندگی آپارتمانی آمده است.

همسایه های یک مجتمع آپارتمانی

قسمت هایی از کتاب یادتان به خیر، خانه های اجدادی!

خانه اتاق خواب دارد؛ ولی خوابگاه نیست. در خان غذا می پزند؛ اما آشپزخانه نیست. مهمان در خانه رفت و آمد می کند ولی مسافرخانه نیست. در خانه، فیلم و سریال هم شاید ببینند اما سینما نیست. خانه در و دیوار دارد اما فقط یک چهاردیواری نیست. پس خانه چیست؟ خانه، محل چشیدن آرامش است. در خانه همه چی باید دست به سینه در خدمت آرامش خانواده باشد.

از اعضای خانواده تا در و دیوار خانه باید خدمت گذارآرامش باشند. آرامش، پادشاه خانه است. کسی حق ندارد به تاج و تخت این آرامش دست بزند. شورش علیه این پادشاه جرمی نابخشودنی است. خانه اگر محل آرامش نبود، حتما یک جای کار می لنگد. باید گشت و آن جا را پیدا کرد. شاید اهل خانه مقصر باشند و شاید هم خود خانه!

می شود خانه، چهار دیوار داشته باشد و سقفی هم از این دیوارها سواری بگیرد اما این دیوارها و آن سقف خانه، سرناسازگاری داشته باشند با آرامش آدم های این خانه.

پنجره خانه قدیمی

این روزها به نام پیشرفت و فرهنگ دارند از همه راه، آرامش را از ما می گیرند. اگر تردید دارید به این سوال ها جواب بدهید:

چرا وقتی پا در خانه پدربزرگ هایمان می گذاشتیم، قبل از پدر بزرگ و مادر بزرگ این آرامش بود که ما را در آغوش می گرفت؟ چرا  در خانه های امروزی، صدای پای آرامش کمتر به گوش می رسد؟

اصلا آیا خانه های امروزی، خودشان را مسئول آرامش ما می دانند؟ کمی حواسمان را جمع کنیم. آرامش، گمشده ما نیست. او به دنبال ماست. شاید این ماییم که خودمان را از چشم آرامش دور نگه داشته ایم. ما گمده آرامشیم…

اگر چه خانه محل آرامش انسان است اما هر خانه ای با هر نوع معماری ای توانایی آرامش بخشی به اعضای خانواده را ندارد. معماری یکی از ارکان اصلی آرامش بخشی خانه هاست. در این میان خانه های آپارتمانی از ناتوان ترین خانه ها برای آرامش بخشی به خانواده است. دلایل این ادعا را می توانید در این کتاب بخوانید.

شهر مدرن

مشخصات کامل کتاب

ناشر: آیین فطرت
تاریخ نشر: آبان، ۱۳۹۷
تعداد صفحه: ۲۶۹
شابک: ۹۷۸-۶۰۰-۸۰۳۱-۴۹-۹
قطع کتاب: رقعی
نوع جلد: شومیز
وزن: ۳۰۳ گرم
خانه قدیمی

خرید کتاب یادتان به خیر، خانه های اجدادی!

این کتاب را می توانید با تخفیف از اینجا تهیه کنید.

پیشنهاد وبلایت برای شما

کتاب شهر بدون پلاستیک

کتاب شهر بدون پلاستیک؛ قاتل خاموش را به بچه ها بسپارید

کتاب شهر بدون پلاستیک با هدف آموزش حفظ محیط زیست به کودکان و به قلم بدری مشهدی نوشته شده. پلاستیک به قاتل خاموش طبیعت معروف است و یکی از چالش های مدیریت پسماند شهری است. برای داشتن شهر بدون پلاستیک و افزایش کیفیت زندگی آینده فرزندتان توصیه می کنیم این کتاب خوب را مطالعه کنید.

شنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۹ | ۲۳:۴۵

جلد کتاب سنگ و سینه

با کتاب سنگ و سینه،صدای چک چکوی استهبان را بشنوید

کتاب سنگ و سینه را  مجتبی صفایی نوشته. درباره اشعاری در که مراسم محرم در استهبان خوانده می شود. او در سنگ و سینه ، اشعار بیست نوحه قدیمی را آوانگاری کرده. این کتاب درباره موسیقی مذهبی و آیینی ایران است که به عقیده نویسنده مظلوم واقع شده.

یکشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۳

کتاب تولید طیب

کتاب شاخص تولید طیّب؛ چگونه حلال تولید کنیم

کتاب شاخص تولید طیب از دسته کتاب های توسعه کسب و کار است. تولید طیب، دوستدار محیط زیست و انسان است. اگر به دنبال رزق حلال هستید؛کتاب شاخص تولید طیب کمک می کند به کسب و کار خود رنگ خدایی بدهید تا پول تان برکت کند.

چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۲:۴۶

کتاب خطر خشم گرفتگی

کتاب خطر خشم گرفتگی

شما وقتی خشمگین می‌شوید، چه می‌کنید؟ منفعلانه خشمتان را سرکوب کرده، حقوق خود را نادیده می‌گیرید؟ در کتاب خطر خشم گرفتگی قرار است با روش های کاربردی کنترل خشم آشنا شویم. این یعنی مدیریت پدیده پرخاشگری! خطر خشم گرفتگی را انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر کرده و حاصل همکاری مشترک رضا مهکام و جواد مصلحی است. 

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۶:۳۷

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجله فرهنگی وبلایت محفوظ است . 1394