سایت مجله فرهنگی وبلایت
یلدا و بازار

چگونه سفره شب یلدای کم هزینه و اقتصادی داشته باشیم؟

برگزار کردن شب یلدای کم خرج و اقتصادی دغدغه خیلی از ما در حوالی آخرین روزهای پائیز است. دغدغه ای که با چند راهکار می توان تا حدود زیادی آن را برطرف کرد.

شنبه 26 آذر 1401

کتابخوانی یلدا

در دورهمی شب یلدا چه کتابی بخوانیم؟ ۳پیشنهاد ویژه

ما در این مطلب سه کتاب برایتان معرفی می کنیم که می تواند رنگ و بوی یلدایتان را ایرانی تر کند، اما می توانید با یک جستجوی ساده به کتاب های دیگری باب طبع خودتان هم دست یابید.

شنبه 26 آذر 1401

آیین های ایرانی

آجیل شب یلدا نماد چیست و در گذشته به چه شکل بوده است؟

آجیل شب یلدا تاریخچه ای طولانی دارد و در کنار آجیل شب عید و آجیل چهارشنبه سوری پرطرفدار است اما در گذشته ترکیب و شکل خرید آن با امروز متفاوت بوده است.

شنبه 26 آذر 1401

شیرینی زغال اخته و بادام زمینی

چند شیرینی مخصوص شب یلدا برای دوستداران سلامت و دیابتی ها

در سالهای اخیر با پیشرفت صنایع غذایی و البته بالارفتن آمار مبتلایان بیماری قند یا دیابت در جهان ، کارخانه ها به فکر تولیدات بدون شکر افزوده بوده اند و این محصولات نیز به مرور به کیفیت طعم و مزه مطلوب نزدیک شده است. جایگزین کردن قند مصنوعی در انواع مختلف مثل پتاسیم آسه سولفات، آسپارتام، ساخارین و سوکرالوز است.

جمعه 25 آذر 1401

دور همی یلدا

شب یلدا و دورهمی های گره گشا

دورهمی شب یلدا یکی از آیین های ایرانی است که اجتماعی شدن ایرانی ها از سالهای دور را تقویت کرده است. گره گشایی دورهمی یلدا بیش از آن چیزی است که فکر می کنید

سه شنبه 22 آذر 1401

بازی های ایرانی شب یلدا

انواع بازی های شب یلدا ، هر شهر، علی الحساب یک بازی

بازی های شب یلدا یکی از بخش های زیبای این شب بلند است. بازی های شب یلدا شهرهای مختلف ایران هرکدام به نوعی است. تکی بازی و دست کشتی، فنجون بازی، پُر یا پوت و جوراب بازی از انواع این بازی های یلدایی است.

سه شنبه 22 آذر 1401

یلدا در سینما

سینما ؛ جای خالی یلدا و آیین های ایرانی در این هنر مدرن!

کاش سینمای ایران به ازای آن چشم گسترده و درشتش، یکم گوش هم داشت برای شنیدن!
کاش میشد به آن گوشزد کرد، ایران با آیین هایش، با آداب و رسوم ش و با مردم ش، ایران است، نه با فارسی زبانان ینگه دنیایی شده که نمی دانند نباید سر سفره یلدا، درخت کاج بگذارند!

دوشنبه 21 آذر 1401

یلدا و کریسمس

انطباق شب یلدا و کریسمس | ریشه یابی کریسمس اروپایی ها!!

طیفی از محققین باور دارند که اساسا بخش گسترده ای از آیین مسیحیت، ناشی از باور های مهرپرستی بوجود آمده است و مسیحیت اختلاط فرهنگی واضحی با مهرپرستی دارد. مثلا تولد حضرت مسیح در آغل هم یکی از این مصادیق است که به گفته مسیحیان، از تولد میترا در غار گرفته شده.

دوشنبه 21 آذر 1401

قصه های شب یلدا

معرفی قصه های شب یلدا برای کودکان و تاثیرات تربیتی آن

چرا قصه گویی شب یلدا، یک سنت پسندیده است؟! قصه گویی در شب یلدا بی دلیل نبوده و در گذشته ها که خانواده ارزش بیشتری داشت و بنیاد صمیمی تری بود، کودکان نیز مورد توجه ویژه ای بودند و یکی از آداب و رسوم شب یلدا به کودکان مربوط میشد. داستان اساسا یکی از بهترین […]

دوشنبه 21 آذر 1401

تاریخچه شب یلدا

تاریخچه شب یلدا را در فرهنگ اصیل ایرانی جستجو کنید

بچه که بودیم درمدرسه می گفتند ایرانی ها از اقوام آریایی هستند. شغلشان کشاورزی و دامپروری بوده، در شمال فلات ایران. بعدتر خواندیم که سلمان فارسی، قبل از اسلام آوردن، اسمش روزبه بوده، از ایران؛ حالا هم، سی ام آذر که می شود رسمی داریم به اسم یلدا یا شب چله. فکر کنید به تاریخچه […]

دوشنبه 21 آذر 1401

یلدا

ریشه های فرهنگی و فلسفه خوراکی های شب یلدا در ایران

بر اساس باور پیشینیان، شب یلدا زمانی است که فرشته بدی ها که ملقب به اهریمن است بر فرشته خوبی ها که امشاسپندان لقب گرفته است غلبه می کند و به این شکل از فردای آن، خورشید دوباره زاده می شود و روزها طولانی تر و شب ها کوتاه تر می شوند. شب یلدا، مملو […]

دوشنبه 21 آذر 1401

هدیه شب یلدا

رسم هدیه دادن در شب یلدا

رسم هدیه دادن در شب یلدا یکی از رسوم فرهنگ ایرانی است. خرید هدیه مناسب یلدا یک هنر است. هدیه شب یلدا بسته به منطقه جغرافیایی می تواند هدیه اختصاصی باشد. در این صفحه از خرید هدیه با چاشنی یلدا گفته ایم. در مجله فرهنگی وبلایت از آئین یلدا بیشتر بدانید.

دوشنبه 21 آذر 1401