سایت مجله فرهنگی وبلایت
ثبت جهانی یلدا

آیین یلدا پس از هفت سال پیگیری به همراه ترکمن دوزی و عود نوازی ثبت جهانی شدند

شب یلدا، سوزن دوزی ترکمن و هنر ساختن و نواختن عود در یونسکو ثبت جهانی شد.   خبر خوب اینکه: سه نمونه از میراث فرهنگی ناملموس ایران یعنی آئین شب یلدا، هنر سوزن دوزی ترکمن و نیز ساختن و نواختن عود در کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد. سوزن دوزی ترکمن […]

یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

مجوز «گردشگر کشاورزی» صادر می‌شود

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد: دستورالعمل اجرایی نحوه صدور مجوز «گردشگری کشاورزی» در مسیر ابلاغ و اجرایی شدن قرار گرفت.

یکشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱

صدای سکوت را بشنوید

«صدای سکوت هدیه من به شما عزیزانم در این شب سرد و دل انگیز است.
تولید این کار به قصد شب یلدا و با انگیزه ی پرکردن لحظات شاد یلدایی شما انجام شده ،
ممنونم از همراهی و توجه همیشگی شما به خودم ، امیدوارم که دوست داشته باشید…

یکشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۹

اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریور

مجله فرهنگی وبلایت به گزارش خبرگزاری ایسنا : اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریورانجام می شود.رصدخانه ملی به عنوان یکی از طرح‌های کلان ملی پس از سال‌ها تلاش و سرمایه‌گذاری به پله آخر نزدیک می‌شود . رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری از آغاز اولین نورگیری رصدخانه ملی خبر داد.

یکشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۹

جشنواره فرهنگی هنری ماه هشتم در موزه ملک

جشنواره فرهنگی هنری ماه هشتم در بزرگترین موقوفه فرهنگی ایران

مجله فرهنگی وبلایت به نقل از روبط عمومی موزه ملی ملک :مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اعلام کرد : دوازدهمین جشنواره فرهنگی- هنری «ماه هشتم» در دهه کرامت برگزار می‌شود. این موزه بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران است.

شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

مالکیت بناهای تاریخی

سایه نظرات شخصی بر نفاست آثار ؛ مالکیت قطعی ۱۵۹ بنا

مدیرعامل صندوق احیای بناهای تاریخی اعلام کرد:  از ۷۵۴ بنای تاریخی که این صندوق اذن واگذاری آنها را به بخش غیردولتی دارد، مالکیت قطعی ۱۵۹ بنا محرز شده و عدم نفاست ۲۶۹ بنای مصوب هیات وزیران نیز تایید شده است.

پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹

مدرسه صنایع دستی

افتتاح سومین مدرسه صنایع‌دستی تهران

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران گفت: سومین مدرسه صنایع‌دستی استان تهران همزمان با هفته صنایع دستی با مشارکت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران روز دوشنبه (۲۶ خردادماه) در فرهنگسرای سرو واقع در بوستان ساعی افتتاح می‌شود.

یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹

تخریب زیستگاه یوز آسیایی

در جستجوی راه نجاتی برای یوز آسیایی؛تخریب زیستگاه یوز را تهدید می‌کند

یوز آسیایی که به عقیده بسیاری از کارشناسان محیط زیست کمتر از ۵۰ قلاده از آن در جهان وجود دارد، گونه نادری است که این روزها بسیار جدی‌تر در مسیر انقراض گام گذاشته است.

سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹

نرم افزار چلچراغ شهدای گیلان را معرفی می‌کند

رئیس ستاد کنگره ۸۰۰۰ شهید گیلان گفت: زندگینامه، عکس، خاطرات، دلنوشته و فیلم ۴۴ شهید دوران دفاع مقدس گیلان را در یک نرم افزار جمع آوری کردیم.

یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

آلبوم ردیف نوازی میرزا عبدالله

ردیف نوازی میرزاعبدالله بین‌المللی شد

مجموعه «ردیف نوازی» ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی برومند با نوازندگی تار حسین علیزاده در قالب هفت آلبوم در فروشگاه‌های دیجیتالی معتبر جهان عرضه شد. این اتفاق 28 پس از اولین انتشار روی داده است.

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

نمایشنامه زندگی امام خمینی(ره) به زیر چاپ رفت

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اتمام کار نگارش نمایشنامه «در مجلس تشرف تهران» که بازتاب فرازهایی از زندگی امام خمینی(ره) است گفت: بعد از بیش از یک سال کار پژوهشی و نگارشی به مرحله چاپ رسید.

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

آتش سوزی جنگل های زاگرس

جنگل های زاگرس همچنان در آتش می سوزد

در روزهای گذشته آتش سوزی جنگل های زاگرس و در استان‌های مختلف به جان مراتع و جنگل‌ها افتاد و خسارت زیادی را به محیط‌ زیست کشورمان تحمیل کرد. آتش‌سوزی جنگل های زاگرس در دامن مراتع و جنگل‌های خائیز کهگیلویه و بویراحمد، معمولان پلدختر لرستان، بهاباد استان یزد، کوه سیاه دشتستان بوشهر، منطقه حفاظت شده بوزین و مره‌خیل بخش باینگان از توابع پاوه و سرپل ذهاب کرمانشاه و خوزستان را گرفته و در استانهای مازندران، آذربایجان غربی و شرقی تهدید جدی به حساب می آید.

دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹