تصویر پیدا نشد

كتاب شاخص توليد طيّب؛ چگونه حلال تولید کنیم

کتاب شاخص تولید طیب از دسته کتاب های توسعه کسب و کار است. تولید طیب، دوستدار محیط زیست و انسان است. اگر به دنبال رزق حلال هستید؛کتاب شاخص تولید طیب کمک می کند به کسب و کار خود رنگ خدایی بدهید تا پول تان برکت کند.

كتاب شاخص توليد طيّب را محمد جواد توكلي و عباس شفيعي‌نيا نوشته اند. این کتاب می گوید هر نوع توليدی در جامعه اسلامی مطلوب نيست و به تبع هر نوع رشد اقتصادی نيز مورد قبول اسلام نيست. توليد مورد قبول اسلام توليد طيّب است كه هيچ‌ ضرری برای انسان و محيط پيرامونش نداشته باشد. در مجله فرهنگی وبلایت کتاب خوب در حوزه توسعه کسب و کار ورق بزنید.

این کتاب در 162 صفحه و قطع وزيری چاپ شده و انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی آن را منتشر کرده.

کتاب تولید طیب

قسمتی از کتاب شاخص تولید طیّب

تأکید قرآن کریم بر طیب بودن انسان و سرمایه و تشویق انسان به بهره‌مندی از رزق حلال، بیانگر اهمیت طیب بودن عوامل تولید است (نحل: 114). این مؤلفه به‌طور عمده، ناظر بر حلال بودن عوامل تولید است. هنگامی‌که تولید با استفاده از سرمایه حرام و نامشروع انجام شود، محصول تولیدی طیب نیست (اعراف: 58). برای مثال، وقتی سرمایه مورد استفاده در تولید، به شیوه غیرطیب ربوی تهیه شده باشد، کالاهای تولیدی نیز طیب نخواهد بود.

در روایات معصومین(ع) نیز بر حلال و طیب بودن عوامل تولید تأکید شده و عنوان شده که سود حاصل از مال حرام برکت ندارد (کافی، ج 5، ص 125).

سیب حلال

توسعه کسب و کار

شیوه تولید طیب

در رویکرد تولید طیب، شیوه، فرایند و چگونگی تولید نیز باید طیب باشد. طیب بودن شیوه تولید، ناظر به این است که در فرایند تولید، تعدی و تجاوزی به منابع طبیعی،‌ حقوق انسانی و حقوق الهی صورت نگیرد. خداوند می‌فرماید: «اى کسانى که ایمان آورده‏اید! چیزهاى پاکیزه را که خداوند براى شما حلال کرده است، حرام نکنید! و از حد، تجاوز ننمایید! زیرا خداوند متجاوزان را دوست نمى‏دارد» (مائده: 87).

قرآن و پاکی

خطاب این آیه عام است و همه را به بهره‌مندی از طیباتی که خداوند استفاده آن را بر مردم حلال کرده، فرامی‌خواند؛ هم کسانی که به‌طور‌مستقیم از نعمات استفاده می‌کنند و هم کسانی که از مواهب الهی در مسیر تولید کالا و خدمات استفاده می‌کنند. در پایان باز خطاب به همه می‌فرماید: «از حد تجاوز نکنید»؛ تجاوز نکردن از حد هم شامل حدود الهی است و هم تجاوز به حقوق دیگران و یا تجاوز به منابع زیست‌محیطی. به طور‌کلی، تأکید آیه بر این است که استفاده از نعمات الهی باید در حد اعتدال باشد، نه آنها را بر خود حرام کنید و نه اینکه در استفاده آنها، از حد تجاوز کنید. شهید صدر در بحث تولید به این آیه اشاره کرده و می‌فرماید: «بنابراین، (با استفاده از این آیه) یکی از شرایط و مقررات بهره‌برداری، عدم تجاوز به حقوق دیگران است» (صدر، 1429ق، ص 651).

محمد جواد توکلی

توسعه کسب و کار

الزام در طیب بودن کالا و خدمات

با توجه به آنچه گفته شد، دستیابی به تولید طیب، مستلزم طیب بودن کالا و خدمات (باکیفیت، سالم، حلال)، طیب بودن عوامل تولید (پاک بودن سرمایه و حرام نبودن کسب و کار) و طیب بودن شیوه تولید (آسیب نرساندن به محیط، حقوق انسانی و حقوق الهی) است.

كتاب شاخص توليد طيّب با استفاده از مفهوم قرآنی طيّب تلاش كرده تا رهيافتی اسلامي نسبت به حسابداری توليد ملی و محاسبه توليد ناخالص ملی داشته باشد. ايده طرح شده در اين كتاب شاخص تولید طیّب مي‌تواند تحولی اساسی در حسابداری توليد ملی با رويكرد اسلامي باشد.

این کتاب می گوید برای توسعه کسب و کار هر نوع توليدی در جامعه اسلامی مطلوب نيست و به تبع هر نوع رشد اقتصادی نيز مورد قبول اسلام نيست. توليد مورد قبول اسلام توليد طيّب است كه هيچ‌ ضرری برای انسان و محيط پيرامونش نداشته باشد.

کسب و کار حلال در قرآن

تولید از اصطلاحات علم اقتصاد، به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود است که بر دو نوع تولید مداوم و تولید متناوب ر نظر گرفته می شود.فعالیت تولیدی مجموعه ای از اقدامات است که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز انجام می شود.

از نظر نویسندگان توليد طيّب ايده‌ نو درباره توليد است كه بيشتر از 1400 سال پيش در قرآن مجيد مطرح شده. در نگاه قرآنی، توليد طيّب، توليد پاكيزه و به دور از هر نوع آلودگی است؛ توليدی كه نه‌تنها برای محيط‌زيست زيان‌بخش نيست، بلكه هيچ آسيبی به محيط سياسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه وارد نمی‌كند.

تولید طیب و محیط زیست

مشکلات زیست محیطی در عصر حاضر توجه اقتصاددانان را به رویکرد توسعه پایدار جلب کرده و زمینه ساز طراحی شاخص تولید ناخالص داخلی سبز شده.

از نگاه این کتاب، کسب و کار با توليد محصولات مضر از جمله محصولات تراريخته و محصولات مضر فرهنگی را نبايد وارد محاسبات توليد ملي كرد. اين محصولات نبايد در هنگام محاسبه نرخ رشد اقتصادی هم لحاظ شوند. بر اساس فرمول محاسباتی پيشنهادی كتاب تولید طیّب ، تمامي كالاها و خدمات مضر برای انسان و هزينه‌های تحمیل شده از مصرف آنها از ارزش كالاها و خدمات توليدی كشور حذف می ‌شود. اين روش محاسباتی می‌تواندبه سياست‌گذاران كمك كند تا با شناسايی كالاها و خدمات مضر، مانع از توليد آنها شده و از وارد شدن ضرر به محيط طبيعی، اجتماعی و فرهنگی انسان جلوگيری كنند.

اطلاعات کامل کتاب

زبان کتاب: فارسی

سال نشر : 1398

تاریخ اولین چاپ : 1398

نوع جلد : جلد نرم

قطع : وزیری

تعداد صفحات : 162

ناشر : انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

نویسنده : محمدجواد توکلی | عباس شفیعی نژاد

وزن : 270

خرید کتاب شاخص توليد طيّب

کتاب شاخص توليد طيّب را می توانید از اینجا با تخفیف بخرید.