مجوز «گردشگر کشاورزی» صادر می‌شود

مجوز «گردشگر کشاورزی» صادر می‌شود

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد: دستورالعمل اجرایی نحوه صدور مجوز «گردشگری کشاورزی» در مسیر ابلاغ و اجرایی شدن قرار گرفت.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد: دستورالعمل اجرایی نحوه صدور مجوز «گردشگری کشاورزی» در مسیر ابلاغ و اجرایی شدن قرار گرفت.

مجله فرهنگی وبلایت به نقل از خبرگزاری ایسنا :

روابط‌عمومی معاونت گردشگری اعلام کرد ولی تیموری پیرو برگزاری نشستی با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط‌ زیست، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب، اتاق بازرگانی و نیز معاونت سرمایه‌گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و گردشگری، گفت: با تصویب نهایی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی گردشگری کشاورزی، امکان صدور مجوز تخصصی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که در راستای گردشگری کشاورزی فعالیت می‌کنند یا خواهند کرد محقق و بستر  قانونی نظارت بر فعالیت و عملکرد فعالان دارای مجوز تخصصی نیز ایجاد می‌شود.

وی با بیان این‌که گردشگری کشاورزی شاخه‌ای از گردشگری است که در آن، کارآفرینان کشاورزی و اعضای خانوار آن‌ها، خدماتی را برای فراهم شدن امکان مشارکت عملی و اقناع نیازهای بازدیدکنندگان در محیط‌های کشاورزی ارائه می‌کنند و گردشگران در ازای برخورداری از خدمات، هزینه‌ای را به کشاورز و خانواده وی می‌پردازند، یادآور شد: فعالیت‌ها و برنامه‌های گردشگری کشاورزی به ‌استناد ماده (۱) آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آن‌ها مطابق بند (ج)، با موضوع محیط­‌ها و پارک­‌های طبیعت­‌گردی و گردشگری روستایی و عشایری به عنوان یکی از اولویت‌های عملیاتی در برنامه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار گرفته است.

وی افزود: در جریان سفرهای استانی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بازدیدهای بعمل آمده از مزارع گردشگری که به دلیل نبود بسترهای قانونی، بدون مجوز در حال فعالیت بودند، با توجه به درخواست متقاضیان برای قانونمند کردن این فعالیت‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی، دستور ویژه‌ای از طرف وزیر  برای رفع مشکل آن‌ها صادر شد.

معاون گردشگری با بیان این‌که در سال گذشته نیز با توجه به تاکید کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست و همچنین کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی بر صدور مجوز گردشگری کشاورزی، این امر شتاب بیشتری گرفت، اظهار کرد: پیوند صنعت گردشگری و کشاورزی، مستقلا به عنوان یکی از برنامه‌های معاونت گردشگری در دستور اقدام قرار گرفت.

تیموری ادامه داد: ابتدا طی نشستی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دستگاه‌های اجرایی مسؤول از جمله وزارت میراث‌فراهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان حفاظت محیط‌زیست، اتاق بازرگانی و سایر دستگاه‌های مربوطه در این حوزه شناسایی شد و سپس جلسات متعدد مشترک فی مابین این دستگاه‌ها و ذی‌نفعان بخش خصوصی برای تدوین راهکارهای  مناسب و قانونی به منظور ارائه مجوز فعالیت گردشگری کشاورزی صورت پذیرفت.

معاون گردشگری افزود: علاوه بر بررسی الگوها و استانداردهای جهانی در خصوص گردشگری کشاورزی، جلسات مکرر کارشناسی با حضور صاحبنظران علمی و فعالان این حوزه نیز برگزار شد و ماحصل این نظرات طی چندین جلسه در کارگروه‌های ملی با حضور نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان حفاظت محیط‌زیست، اتاق بازرگانی و فعالان بخش خصوصی در معاونت گردشگری مطرح و به مشورت گذاشته شد.

وی گفت: تاکنون برای دستیابی به الگوی مورد توافق دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه ملی، پیشرفت‌های قابل‌ توجهی حاصل شده و تقریبا در مراحل نهایی دستورالعمل هستیم که در صورت ابلاغ آن، به طور رسمی، بخش گردشگری کشاورزی به حوزه مصادیق و مشاغل گردشگری اضافه خواهد شد و افراد زیادی از مزایای آن بهره مند می‌شوند.

معاون گردشگری ادامه داد: به منظور ارزیابی میدانی و در راستای امکان‌سنجی صدور مجوزهای مربوطه، نخستین نشست فعالان گردشگری کشاورزی ایران در روز پنجشنبه مورخ ۹۹/۳/۲۲ با حضور علاقمندان بخش خصوصی، اساتید دانشگاه و نمایندگانی از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارت جهاد کشاورزی، استاندار گلستان و مدیران استانی در مزرعه «توسکا» در شهر گرگان برگزار شد. در این نشست، علاوه بر بازدید حاضران از مزرعه، دیدگاه‌ها و نکات ارزنده‌ای مطرح و مفاهیم اساسی، خواسته‌های متقاضیان و زمان‌بندی نشست‌های بعدی احصا شد.

او یادآور شد: بهره‌مندی از ظرفیت  مزارع و زمین‌های کشاورزی در صنعت گردشگری  با هدف آشنایی گردشگران با روند کاشت و برداشت محصولات با تاکید بر حفظ ظرفیت تولید در مزارع و نیز  قرار گرفتن در گروه جاذبه‌های گردشگری، فرصتی ویژه و زنجیره‌ای از اشتغال و کارآفرینی را به همراه خواهد داشت و با شکل‌گیری خدمات مورد نیاز گردشگران فرصت ویژه درآمدزایی برای کشاورزان و جامعه بومی به شمار می‌آید.

تیموری خاطرنشان کرد: معاونت گردشگری به منظور توسعه زمینه‌های شغلی مرتبط با گردشگری، نسبت به تهیه چندین دستورالعمل و ضوابط فنی از جمله کمپ‌های گردشگری عشایری، مجوزهای مرتبط با گردشگری دریایی، پارک‌های طبیعت‌گردی و غیره اقدام کرده است که در آینده، با پیوستن این زمینه‌ها، اشتغال‌زایی مناسبی در حوزه‌های تخصصی گردشگری ایجاد خواهد شد.