با کتاب سنگ و سینه،صدای چک چکوی استهبان را بشنوید

با کتاب سنگ و سینه،صدای چک چکوی استهبان را بشنوید

کتاب سنگ و سینه را  مجتبی صفایی نوشته. درباره اشعاری در که مراسم محرم در استهبان خوانده می شود. او در سنگ و سینه ، اشعار بیست نوحه قدیمی را آوانگاری کرده. این کتاب درباره موسیقی مذهبی و آیینی ایران است که به عقیده نویسنده مظلوم واقع شده.

کتاب سنگ و سینه را  مجتبی صفایی نوشته. صفایی این کتاب را با پژوهشی که در موسیقی آئینی استهبان انجام داده به بازار کتاب روانه کرده. او در سنگ و سینه ، اشعار بیست نوحه قدیمی ایام محرم را آوانگاری کرده است. این کتاب درباره موسیقی مذهبی و آئینی ایران است. مجله فرهنگی وبلایت گنجینه آئین های ایرانی است. در کتابخانه وبلایت کتاب خوب ورق بزنید.

مردم استهبان این اشعار را در آئین های چک چکو و سینه دوری در ایام محرم هر سال می خوانند. کتاب سنگ و سینه را انتشارات سوره مهر منشر کرده است. این کتاب در ۱۰۰ صفحه با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه در قطع رقعی چاپ شده و با قیمت ۲۵۰۰۰ تومان در انتظار میهمانی چشمان شماست.

روی جلد کتاب سنگ و سینه

استهبان  از شهرهای واقع شده در شرق استان فارس است و مرکز شهرستان استهبان به حساب می آید. شهرستان استهبان مشهور به شهر قرآنی است و مردم متدین و دوستدار اهل بیت دارد.

چک چکو یکی از آئین ها‌ی سنتی و عاشورایی استهبان است که در عصر روز عاشورا برگزار می شود. آئین چک چکو میراث معنوی مردم استهبان است که قدمت ۳۰۰ ساله دارد و سال ۱۳۸۸ در فهرست میراث معنوی ایران ثبت شده. این مراسم آئینی محرم در میدان اصلی شهر برگزار می شود. کتاب سنگ و سینه بر موسیقی آئینی استهبان و اشعار خوانده شده در دو مراسم سینه دوری و چم چکو متمرکز شده است.

کتاب سنگ و سینه

از نگاه فریدون شهبازیان آهنگساز ایرانی،موسیقی آیینی برگرفته از موسیقی اصیل ایران است. موسیقی آئینی در نوحه خوانی و مجالس مذهبی خلاصه شده که ملودی اکثر آنها از تصنیف‌های قدیمی گرفته شده است.

قسمتی از کتاب سنگ و سینه

ثبت و ضبط این بیست نوحه می‌تواند در کشف مجهولات اتنوموزیکولوژی منطقه سودمند باشد؛ می‌تواند تذکری باشد از خاطره قومی‌مان و می‌تواند معیار آفرینش نواهای تازه باشد. یادمان نرود که موسیقی، در کنار زبان، شاخص‌ترین بخش هویت فرهنگی ماست! یادمان نرود امروز فصل برگ‌ریزان فرهنگ شفاهی ایران است! و یادمان نرود موسیقی قدسی و مذهبی و آیینی ایران مظلوم‌تر از ماهیت مظلوم موسیقی نواحی و مناطق ایران است…

کتاب سنگ و سینه

اگر در مکتوباتی که تا امروز در باب نوحه و آوانگاری موسیقی مذهبی نگاشته شده بنگریم، آنچه دستگیرمان می‌شود بسی کمتر از دستمایه ما از کاوش در کتب تعزیه یا آوانگاری موسیقی نواحی غیرمذهبی خواهد بود. زیرا پژوهشگران موسیقی نواحی بیشتر میل به کاوش تعزیه داشته‌اند تا نوحه…

مشخصات کامل کتاب

زبان کتاب فارسی

شابک ۹۷۸-۶۰۰-۰۳۳۲۸۵-۳

سال نشر ۱۳۹۸

چاپ جاری ۱

تاریخ اولین چاپ ۱۳۹۸

شمارگان ۱۲۵۰

نوع جلد:  جلد نرم

قطع رقعی

تعداد صفحات ۱۰۰

ناشر سوره مهر

نویسنده مجتبی صفایی

وزن ۱۵۶

کتاب و سینه و سینه

خرید کتاب سنگ و سینه

این کتاب را می توانید با تخفیف از اینجا تهیه کنید.

پیشنهاد وبلایت برای شما

کتاب شهر بدون پلاستیک

کتاب شهر بدون پلاستیک؛ قاتل خاموش را به بچه ها بسپارید

کتاب شهر بدون پلاستیک با هدف آموزش حفظ محیط زیست به کودکان و به قلم بدری مشهدی نوشته شده. پلاستیک به قاتل خاموش طبیعت معروف است و یکی از چالش های مدیریت پسماند شهری است. برای داشتن شهر بدون پلاستیک و افزایش کیفیت زندگی آینده فرزندتان توصیه می کنیم این کتاب خوب را مطالعه کنید.

شنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۹ | ۲۳:۴۵

کتاب تولید طیب

کتاب شاخص تولید طیّب؛ چگونه حلال تولید کنیم

کتاب شاخص تولید طیب از دسته کتاب های توسعه کسب و کار است. تولید طیب، دوستدار محیط زیست و انسان است. اگر به دنبال رزق حلال هستید؛کتاب شاخص تولید طیب کمک می کند به کسب و کار خود رنگ خدایی بدهید تا پول تان برکت کند.

چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۲:۴۶

کتاب یادتان بخیر خانه های اجدادی

یادتان به خیر، خانه های اجدادی! بررسی ضرورت و فرهنگ آپارتمان نشینی

کتاب «یادتان بخیر، خانه های اجدادی» بررسی ضرورت وفرهنگ آپارتمان نشینی را مورد بحث قرار می دهد. این کتاب تالیف محسن عباسی ولدی است و محصول انتشارات آیین فطرت.

یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۵۶

کتاب خطر خشم گرفتگی

کتاب خطر خشم گرفتگی

شما وقتی خشمگین می‌شوید، چه می‌کنید؟ منفعلانه خشمتان را سرکوب کرده، حقوق خود را نادیده می‌گیرید؟ در کتاب خطر خشم گرفتگی قرار است با روش های کاربردی کنترل خشم آشنا شویم. این یعنی مدیریت پدیده پرخاشگری! خطر خشم گرفتگی را انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر کرده و حاصل همکاری مشترک رضا مهکام و جواد مصلحی است. 

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۶:۳۷

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجله فرهنگی وبلایت محفوظ است . 1394