کتاب شهر بدون پلاستیک؛ قاتل خاموش را به بچه ها بسپارید

کتاب شهر بدون پلاستیک؛ قاتل خاموش را به بچه ها بسپارید

کتاب شهر بدون پلاستیک با هدف آموزش حفظ محیط زیست به کودکان و به قلم بدری مشهدی نوشته شده. پلاستیک به قاتل خاموش طبیعت معروف است و یکی از چالش های مدیریت پسماند شهری است. برای داشتن شهر بدون پلاستیک و افزایش کیفیت زندگی آینده فرزندتان توصیه می کنیم این کتاب خوب را مطالعه کنید.

کتاب شهر بدون پلاستیک نوشته بدری مشهدی است. کتابی مناسب رده کودک و نوجوان برای آشنایی بیشتر با فرهنگ بازیافت و حفاظت از محیط زیست. در گذشته کیسه ها پارچه بودند یا کاغذی که در دل طبیعت و خاک تجزیه می شدند اما امان از پلاسیک… در کتابخانه مجله فرهنگی وبلایت با کتاب خوب برای بچه هایتان آشنا شوید.

بدری مشهدی در صفحه شخصی اش درباره این کتابش نوشته :

ایران زیباتر از این می شود اگر همدل و همراه باشیم، اگر یکپارچه شویم، اندیشه باشیم و عمل نه شعار
این کتاب که بیشتر از سه سال توی نوبت چاپ ماند قصه ای جز این نیست حفظ محیط زیست ، پلاستیک کمتر

بدری مشهدی

بازیافت پلاستیک یکی از نگرانی های مدیریت پسماند در شهرهای بزرگ است. زباله های پلاستیکی تقریبا تجزیه ناپذیر است و روی دست یک شهر می ماند.

زندگی مدرن در خیلی از موارد ضررهای جبران ناپذیری به کره زمین و ساکنین آن وارد کرده.

کیسه های پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف نمونه ای از این ضررهاست. در گذشته کیسه ها پارچه بودند یا کاغذی که در دل طبیعت و خاک تجزیه می شدند اما امان از پلاسیک…

پلاستیک را قاتل خاموش طبیعت می‌دانند. بازیافت پلاستیک در طبیعت به طور طبیعی ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال زمان می خواهد.

کتاب شهر بدون پلاستیک داستانی درباره زباله های پلاستیکی است که در حوزه کتاب کودک نوشته شده. درباره یکی از جدی ترین چالش های محیط زیست جهان .

داستان کتاب به طور خلاصه اینکه :

نوید شخصیت اصلی کتاب «شهر بدون پلاستیک» پسر ۱۱ ساله ای است که در شهرستان کوچکی زندگی می‌کند. پدرش کارگر کارخانه ساخت ظروف یکبارمصرف پلاستیکی است. از طرف شهرداری مسابقه‌ای با موضوع ارائه بهترین و مؤثرترین راهکارهای حفظ محیط زیست برگزرا می‌شودکه جایزه آن لپ‌تاپ است. نوید برای این که صاحب لپ‌تاپ شود به هر دری می‌زند، از چاپ اخطاریه‌های قلابی برای مغازه‌های محله‌شان، تا تشکیل گروه و دسته توی مدرسه برای استفاده نکردن از پلاستیک و ظرف‌های پلاستیکی. حتی دور از چشم پدرش کلی هم برای مصرف نکردن از ظرف‌های یکبار مصرف تبلیغ می‌کند به طوری‌که کارخانه پدرش ورشکست می‌شود. پدرش و خیلی از کارگرهای دیگر بی‌کار و خانه‌نشین می‌شوند. ورشکستگی کارخانه، درست همزمان با اعلام نتایج مسابقه شهرداری است و زمانی است که نوید بیشتر از این که برنده شدن برایش اهمیت داشته باشد حفظ محیط زیست و نجات کره زمین برایش اهمیت پیدا کرده، اما حالا که نوید و دوستانش، گروه سربازان سبز و حافظ محیط زیست را تشکیل داده‌اند، باید به فکر راه چاره‌ای هم برای تعطیلی کارخانه و بی‌کاری کارگرها باشند…..

بدری مشهدی نویسنده کتاب شهر بدون پلاستیک، درباره دنیای نویسندگی و  انگیزه نوشتن از کودکی هایش می گوید:

اولین کتابی را که چهل سال پیش، برایم خواندند، هنوز مو به مو یادم مانده. اسم کتاب مو طلایی و سه خرس بود. جلد صورتی داشت با تصویرهای خوشگل و رنگی. چند سال بعدترش که مدرسه‌ای شدم و خواندن و نوشتن را یاد گرفتم، عشقم شده بود خواندن کتاب‌های قصه‌ای که پر بودند از تصویرهای رنگ رنگی!

آن روزها به این فکر نمی‌کردم که وقتی بزرگ شدم شاید خودم هم نویسنده بشوم. فقط و فقط کتاب می‌خواندم. هرچند خیلی از قصه‌هایی را هم که خوانده بودم الان فراموشم شده، اما امروز که خودم قصه می‌نویسم، تمام آرزویم این است که قصه‌هایم این قدر خوب یاد بچه ها بماند که بتوانند چهل سال بعد برای بچه‌هایشان تعریف کنند….

بخش هایی از کتاب شهر بدون پلاستیک

چه مرضی دارم این همه دروغ می‌گویم، خودم هم نمی‌دانم. هر دفعه هم می‌بینم که یک دروغ تازه یعنی کلی دردسر و دلشوره، اما باز هم به جای این که فکرم را به کار بیندازم و راه درستی پیدا کنم، اولین چیزی که به فکرم می‌رسد، دروغ گفتن است. چاره‌ای ندارم، مجبورم، نمی‌شود مثل بچه آدم گوشی بابا را بگیرم و کارم را انجام بدهم.

این همه دوغی را که وقت ناهار من و سعید به خوردِ بابا داده بودیم، هرکس دیگری خورده بود تا شب بیدار نمی‌شد، اما بابا همچنان سرحال نشسته و چشم از گوشی‌اش برنمی‌دارد. به هزار تا راه دیگر باید فکر می‌کردم…..

مشخصات کامل کتاب

ناشر فنی ایران

نویسنده بدری مشهدی

ویراستار شیوا حریری

تصویرگر فاطمه قاسمی

سال نشر ۱۳۹۷

خواندن این کتاب را به شما توصیه می کنیم چون شهر بدون پلاستیک مهم است.

شهرهای بدون پلاستیک در ایران

برای رسیدن به شهر بدون پلاسیک همکاری مردم یک شهر نیاز است. در ایران اقداماتی در این باره صورت گرفته مثلا در مسئولان محیط زیست در شهرستان خوی به فکر افتاده اند تا با همه گیر شدن بازیافت پلاستیک و صرفه جویی در این مسیر با همکاری وزارت نیرو بتوانند دو نیروگاه خورشیدی و آبی بسازند.

در استان فارس هم پویش شیراز شهر بدون پلاستیک به راه افتاده و اداره محیط زیست از فروشگاه های بزرگ شهر خواسته اند از کیسه های پلاستیکی زیست تجزیه پذیر استفاده کنند. مثلا قرار شده فروشگاه‌های هایپر استار مجتمع خلیج فارس، افق کورش، تیرازیس، جانبو، الماس شهر، رفاه، نگین، اتکا، سروش و ایران لند پلاستیک های زیست تخریب پذیر بین مردم توزیع کنند.

خرید کتاب شهر بدون پلاستیک

نسخه چاپی این کتاب را  می توانید با تخفیف از اینجا خریداری کنید.

و برای خرید نسخه الکترونیکی کتاب به اپلیکیشن طاقچه سر بزنید.

پیشنهاد وبلایت برای شما

جلد کتاب سنگ و سینه

با کتاب سنگ و سینه،صدای چک چکوی استهبان را بشنوید

کتاب سنگ و سینه را  مجتبی صفایی نوشته. درباره اشعاری در که مراسم محرم در استهبان خوانده می شود. او در سنگ و سینه ، اشعار بیست نوحه قدیمی را آوانگاری کرده. این کتاب درباره موسیقی مذهبی و آیینی ایران است که به عقیده نویسنده مظلوم واقع شده.

یکشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۳

کتاب تولید طیب

کتاب شاخص تولید طیّب؛ چگونه حلال تولید کنیم

کتاب شاخص تولید طیب از دسته کتاب های توسعه کسب و کار است. تولید طیب، دوستدار محیط زیست و انسان است. اگر به دنبال رزق حلال هستید؛کتاب شاخص تولید طیب کمک می کند به کسب و کار خود رنگ خدایی بدهید تا پول تان برکت کند.

چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۲:۴۶

کتاب یادتان بخیر خانه های اجدادی

یادتان به خیر، خانه های اجدادی! بررسی ضرورت و فرهنگ آپارتمان نشینی

کتاب «یادتان بخیر، خانه های اجدادی» بررسی ضرورت وفرهنگ آپارتمان نشینی را مورد بحث قرار می دهد. این کتاب تالیف محسن عباسی ولدی است و محصول انتشارات آیین فطرت.

یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۵۶

کتاب خطر خشم گرفتگی

کتاب خطر خشم گرفتگی

شما وقتی خشمگین می‌شوید، چه می‌کنید؟ منفعلانه خشمتان را سرکوب کرده، حقوق خود را نادیده می‌گیرید؟ در کتاب خطر خشم گرفتگی قرار است با روش های کاربردی کنترل خشم آشنا شویم. این یعنی مدیریت پدیده پرخاشگری! خطر خشم گرفتگی را انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر کرده و حاصل همکاری مشترک رضا مهکام و جواد مصلحی است. 

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۶:۳۷

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجله فرهنگی وبلایت محفوظ است . 1394